Jak zadbać o odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów diecie?

Planujesz zacząć odżywiać się naprawdę zdrowo? A może już stosujesz zbilansowaną dietę, jednak masz problem z niektórymi jej elementami? Jedną z najbardziej problematycznych kwestii, związanych ze zdrowym odżywianiem, są tłuszcze. Jak zadbać o ich odpowiednią ilość w diecie?

Przede wszystkim powinieneś obliczyć swoje zapotrzebowanie na tłuszcze. Ilość tłuszczów w diecie powinna stanowić około 25-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wydaje się, że to dużo, jednak jest to naprawdę niewielka ilość tłuszczów w ciągu dnia. Warto pamiętać, że tłuszcz jest bardzo kaloryczny. Nie należy jednak go unikać, ponieważ pełni istotną rolę w funkcjonowanie całego organizmu.

Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość zdrowego tłuszczu, należy wybierać odpowiednie produkty. Doskonale sprawdzi się olej kokosowy, ekstrakt z oliwy z oliwek czy olej z wiesiołka. Oprócz tego warto wprowadzić do diety awokado, które jest prawdziwą kopalnią zdrowego tłuszczu czy dobrej jakości ryby, na przykład łososia z ekologicznych upraw. Bardzo ważne jest odpowiednia jakość produktów – wybierając produkty eko mamy pewność, że nie wprowadzamy do organizmu szkodliwych substancji, na przykład metali ciężkich.

Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając zdrowe tłuszcze, jest ilość kwasów tłuszczowych. Te, które są pożądane przez nasz organizm, to przede wszystkim jedno– i wielonienasycone kwasy tłuszcze. Należy unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, a w szczególności tłuszczów trans, które są zabójcze dla naszych tętnic i powodują wiele niebezpiecznych zaburzeń w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Uzupełnij swoją dietę o zdrowe tłuszcze oraz zadbaj o odpowiednią podaż białka, węglowodanów, witamin i minerałów, a także płynów – dzięki temu z pewnością będziesz czuł się świetnie, a Twój organizm odwdzięczy Ci się wyśmienitą formą każdego dnia.